نیاز مسائل فقهی در عصر جدید

بسم الله الرحمن الرحیم

 

در عصر ائمه معصومین علیه السلام که اتفاقات زندگی مردم بسیار محدود و معمول بود، طبعا مسائل و مشکلات فقهی و شرعی مردم هم در همان حد و سطح برطرف میشد، اما امروزه با توجه به رشد بیش از پیش اتفاقات زندگی، لزوم پاسخگویی به سوالات مستحدثه نیز بسیار حس می شود. سوالاتی که از جنس رسانه و فضای مجازی هستند.
نکته مثبت قضیه اینجاست که الحمدلله به لطف آیات و روایات استخراج این احکام و ارائه آن به جامعه کار سخت و پیچیده ای نیست، بلکه تنها کافیست به شکل منطقی مصداق شناسی نموده و بر اساس آن حکم مساله را از دل آیات و روایات بیرون کشید.
در اینکه این مساله نیاز به تخصص دارد شکی نیست، لکن به جز حوزه و حوزویان از چه کسی می توان انجام این موضوع را توقع داشت؟
امروزه دنیای مجازی پر است از نیاز هایی که بی پاسخ مانده، از مسائل ریز و پیش پا افتاده تا مساله کلان مالی و فرهنگی و … اما متاسفانه دایره پاسخ ها به اندازه سوالات نیست.
ما نیازمند یک انقلاب در این زمینه هستیم که از پاسخ به سوالات خرد و ساده شروع شده و پله پله به سمت سوالات بزرگتر، مهم تر و پیچیده تر پیش برود. از موضوع تمرکز نباید غافل شویم، این فعالیت، کاری نیست که بتوان آنرا به شکل حاشیه ای انجام داد.
اگر این اتفاق مبارک بیفتد طبعات آن بیشمار و بسیار زیاد خواهد بود لکن اگر این فرایند و اتفاق جامعه عمل به خود نگیرد، طبعات آن برای بدنه جامعه بسیار بسیار مضر خواهد بود. فقه نباید از جلوی چشم مردم چه در فضای حقیقی و چه در فضای مجازی کمرنگ یا محو شود. فقه چارچوب و مسیر است و این مسیر را باید دقیق به مخاطبین نشان داد. اگر ما این وظیفه را به عهده نگیریم، دشمن عملا به هدف و برنامه های خود نزدیک خواهد شد چرا که مسیری که ما نشان ندادیم دشمن به سبک خود نشان خواهد داد. در واقع نباید حوزه از این دایره کنار برود چرا که هر چقدر و در هر سطحی این اتفاق بیفتد، عملا تفکر مبتنی بر سکولاریزم به همان اندازه جلوتر خواهد آمد.
رنگ و لعاب های زیبایی هم چاشنی کار خواهد کرد و آرام آرام آرام، فرد را از مسیر حقیقی و اصلی خود دور خواهد کرد، اتفاق ناراحت کننده اینجاست که در خوشبینانه ترین حالت، اگر کسی از مسیر خارج شد و مقداری پیش رفت، به همان اندازه زمان میطلبد که دوباره از مسیر اشتباه دور شده و به مسیر صحیح بازگردد.
با توجه به نکات ذکر شده وظیفه طلاب و اندیشمندان به وضوح واضح شده و لکن ادامه راه با همت و پشتکار محقق می گردد.

 

محسن باقری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *