شبکه های اجتماعی و پیام رسان از کجا کسب درآمد می کنند؟

بسم الله الرحمن الرحیم

 

سایت های دانلود از سرور و تبلیغات خود کسب درآمد می کنند، بله! از سرور و تبلیغات. سایت های محتوایی از تبلیغات و سایت های فروشگاهی نیز طبعا از فروش محصولات.
اما واقعا جای سوال است که برخی شبکه های اجتماعی و شبکه های پیام رسان از کجا کسب درآمد می کنند؟ وقتی نه تبلیغات دارند نه بیزینس پلن* واضح و نه هیچ اتفاق ظاهری که بتوان کسب درآمد این سرویس ها را در گرو آن دانست. به علاوه هزینه های سرسام آور نگهداری این نرم افزارها اعم از آپدیت و بروزرسانی ها، هزینه های پرسنل، نگهداری و نیز سرور که شاید در طول یک ماه بیش از میلیون ها دلار می باشد از کجا تامین می شود؟

دو نظریه جدی برای این فضا وجود دارد:

اول اینکه این ساختار صرفا یک ساختار ابتدائیست به شکلی که ابتدا این کمپانی برای بررسی فضاهای مختلف این نرم افزار را ایجاد کرده و حتی هزینه های آنرا تا ماه ها می پردازد. این اتفاق به این دلیل محقق می شود که شرکت مادر بتواند پس از جذب مخاطب یک بیزینس پلن* دقیق بر اساس رویه مخاطبین پیاده سازی کرده و در سطح کلان از آن کسب درآمد کند.

دوم اینکه این شبکه ها از فروش اطلاعات کسب درآمد می کنند. یعنی به شکل بسیار وقیحانه اطلاعات کاربران خود را فروخته و درآمد های کلان کسب می کنند. امروزه عصر، عصر اطلاعات است، این یک شعار نیست! در دنیای امروز اطلاعات رمز پیروزی در هر سطجی به شمار می آید. شما اگر از دشمنان خود اطلاعات داشته باشید، نقاط ضعف و نفاط قوت آنرا بشناسید، وضعیت عمومی آن و نیز وضعیت آن در موضوعات خاص را بدانید؛ خیلی ساده می توانید از طریق نقاط ضعف ورود کرده و با توجه به شناختی که دارید به دشمنان خود ضربه بزنید.
فلذا باتوجه به این نکته واضح می شود که فروش اطلاعات توجیه بسیار بسیار معقول و مطلوبی دارد و سود خوبی نیز! چراکه اطلاعات سرمایه است و ارزش و فایده آن در زمان ما اگر بیشتر از طلا و نفت نباشد کمتر نیست.
همچنین شواهد زیادی دال بر این مورد وجود دارد اعم از مفاد اساسنامه های شرکت های اینترنتی مثل فیسبوک و توییتر و گوگل که در آنها به طور مستقیم اشاره به قوانین خاص و اشتراک گذاری اطلاعات کاربران با شرکت ها و مجموعه های ثالث دارد و همچنین سیاست های جذب اطلاعات در ساختار این ابزار ها.
لکن با توجه به اهمیت موضوع لازم است بیان شود که خود کاربران می بایست دغدغه حریم شخصی خود را داشته باشند و با لحاظ این مساله مهم از ارائه اطلاعات شخصی خود در فضای مجازی پرهیز نمایند.

محسن باقری

——————–

* پلن تجاری یا طراحی روش های کسب درآمد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *