معتادان دنیای مجازی بخوانند! ۱

معتادان دنیای مجازی بخوانند! ۱

*مشکلات روحی و روانی ناشی از استفاده اینترنت

سیما فردوسی، روانشناس بالینی گفت: افرادی که زمان بسیاری را در روز به استفاده از اینترنت اختصاص می دهند، زمان کمتری را با دوستان و خانواده می گذرانند که در نهایت احساس تنهایی و افسردگی می کنند.

وی ادامه داد: مشکلاتی چون چاقی، اختلال در بینایی، ناتوانی در ایجاد ارتباط عاطفی در خانواده، افسردگی، انزواطلبی و کاهش سلامت روانی افرادی را که بیش از حد از اینترنت استفاده می کنند، تهدید می کند.

فردوسی اظهار داشت: استفاده کنترل نشده از رایانه و اینترنت، افراد را در معرض خطر قرار داده و اثرات منفی بر تکامل فیزیکی و اجتماعی و روانی شخص خواهد داشت.

* تأثیر استفاده نادرست از اینترنت در گسترش آسیب های اجتماعی

مجید ابهری، متخصص علوم رفتاری و آسیب شناسی اجتماعی گفت: فضای مجازی اینترنت تأثیر بسیاری روی کاربران دارد و می تواند سبب تغییر سبک و سیاق فرهنگی، افزایش میل به بزهکاری و سردرگمی هویت جوانان که عمده ترین کاربران اینترنت را تشکیل می دهند، شود.

ابهری گفت: برقراری ارتباط غیر اخلاقی در چت روم ها، تبلیغات ضد دینی به وسیله فرقه های انحرافی، مکاتبه های انحرافی باعث گمراهی و بروز ناهنجاری های رفتاری در افراد می شود.

این متخصص علوم رفتاری و آسیب شناسی اجتماعی ادامه داد:‌ استفاده نادرست از اینترنت در افزایش جرایم اعتیاد، خودکشی و طلاق تأثیر گذار بوده و سبب بالا رفتن آمار آسیب های اجتماعی است.

اثرگذاری منفی اینترنت بر کودکان

حسین ابراهیمی مقدم روانشناس گفت: هم اکنون فناوری اینترنت نقش مهمی را در زندگی کودکان ایفا می کند که این نقش به سرعت در حال افزایش است به طوری که تعداد کودکان ۵ تا ۱۷ سال که از کامپیوتر استفاده می کنند از ۴۸ درصد به ۷۰ درصد صعود کرده و استفاده از اینترنت از ۱۵ درصد به ۵۲ درصد افزایش یافته است.

وی افزود: این فناوری با وجود جنبه های مثبت از قبیل جنبه های آموزشی و ارائه خدمات ارتباطی جنبه منفی بسیار زیادی بر روی کودکان دارد.

ابراهیمی مقدم اظهار داشت: از آن جائیکه کامپیوتر و اینترنت در همه جای زندگی حاضر است مهم این است که بفهمیم چگونه تکنولوژی رشد و تکامل کودکان را بهبود می بخشد یا منحرف می کند.

وی ادامه داد: خانواده ها در استفاده فرزندان از اینترنت باید آنها را آگاه سازند که تمامی مطالب و محتوای اینترنت قابل اعتماد نیستند.

گزارش/ معتادان دنیای مجازی بخوانند! / باشگاه خبر نگاران جوان، حسین ابراهیمی مقدم، مجید ابهری، سیما فردوسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *