آیا جاسوسی از فرزندانمان، زندگی آنها را امن‌تر می‌کند؟ ۳

آیا جاسوسی از فرزندانمان، زندگی آنها را امن‌تر می‌کند؟۳

مشکل” درونی سازی” در کودکانی با والدین مداخله جو

از نظر لورنس استاینبرگ، استاد روانشناسی در دانشگاه تمپل؛ نبود فضای خصوصی برای بچه ها نه تنها به رابطه والدین با فرزند آسیب می زند بلکه منجر به مشکلات روحی و روانی بسیاری نیز می شود. متخصصان چنین مشکلاتی را ” درونی سازی” می نامند:

چیزهایی مانند اضطراب، افسردگی و طرد. تحقیقات نشان می دهد که بچه هایی که توسط والدینی بیش از حد مداخله جو پرورش یافته اند؛ بیشتر مستعد پذیرش مشکلات روانی هستند، که تاحدی ناشی از این است که والدین، اعتماد به نفس فرزندان را در انجام کارها به صورت مستقل تحلیل می برند.

جودیت اسمتانا، استاد روانشناسی دانشگاه روچستر که به مطالعه روابط نوجوان با پدر و مادر پرداخته؛ تصریح می کند که وقتی والدین، برای تصمیم گیری مستقل فرزندان، حریم خصوصی ای برایشان ایجاد نمی کنند ؛ فرصت یادگیری از تصمیمات را از آنها می گیرند.

اگرچه والدین وظیفه هدایت و حفاظت فرزندان از خطرها را به عهده دارند، اما نوجوانی دوره ای است که محدودیت ها آزمایش می شوند. افرادی که در دوره نوجوانی از محدودیت ها عبور کرده و آنها را آزمایش کرده اند؛ در دوره های بزرگسالی زندگی سالم تری نسبت به افرادی دارند که در نوجوانی خطر نکرده اند.

مسلما منظور ما چشم پوشی از اشتباهات نیست اما باید بدانیم نوجوانی دوره آزمون و خطا است و این طبیعت نوجوان است.

امروز، روزگار امنی برای کودکان است

از نظر دالتون کانلی، جامعه شناس دانشگاه پرینستون: علی رغم اگاهی از اهمیت حریم خصوصی، والدین دقیقا نمی دانند کی و کجا باید برای فرزندانشان خط قرمز بگذارند. این خطوط قرمز در هر خانواده یا طبقه اقتصادی اجتماعی و یا محله متفاوت است.

با این حال مسائل امنیتی کودکان کاملا روشن نیست. در اغلب جوامع، اکنون روزگار امنی برای کودکان است. براساس آمار FBI، نرخ جرم و جنایت های خشونت آمیز،بین سالهای ۱۹۹۳ تا ۲۰۱۱، ۴۸ درصد کاهش داشته است و اکنون نرخ مرگ و میر کودکان بسیار پایین است.

با این وجود، طبق گفته های متخصصان، آگاهی کنونی والدین از فعالیت های فرزندانشان در طول تاریخ بی سابقه بوده است و هیچ وقت والدین چنین توانایی در اطلاع یافتن از امورات فرزندانشان نداشته اند.

گواه این مطلب هم می تواند جلوگیری والدین از فرستادن بچه ها به پارک یا مدرسه به تنهایی و بدون نظارت باشد.

مقاله / «Parents Shouldn’t Spy on Their Kids » /ترجمه توسط ساجده مقدمی، فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *